Něco se bohužel nepovedlo. Zkuste to prosím znovu
Děkujeme za Vaše přihlášení k odběru newsletteru. Potvrzení včetně slevového kódu už míří do Vaší e-mailové schránky.
Výhody s newsletterem
Logo Letecké zážitky

Specialisté na letecké zážitky. Jsme piloti a milujeme létání :)

Už s námi letělo 27 853 lidí

Zavolejte a poukaz máte do 5 minut! 777 920 255

Zpět

Den, kdy odstartoval horkovzdušný balon éru letectví

Na 21. listopadu připadá pro letectví zásadní výročí – v tento den totiž proběhl vůbec první nejištěný let osazený lidskou posádkou.
Stalo se tak před necelými 240 lety, konkrétně roku 1783. K letu byl využit horkovzdušný balon, jehož prototyp vytvořili bratři Montgolfierovi – majitelé úspěšných papíren, kteří část zisků investovali právě do výzkumu aeronautiky. Idea horkovzdušného balonu přitom údajně vznikla tak, že si Joseph Montgolfier při sušení prádla nad krbem všiml toho, jak kouř nadouvá a nadnáší sukni jeho ženy. Ten lišák...:-)
 
Portréty vynálezců bratrů Montgolfierů
 
Za základy leteckého průmyslu stojí dva bratři - bratři Montgolfierovi
 
První testovací let jejich prototypu se odehrál 19. září 1783 a posádku tvořili ovce, kachna a kohout. Startoval přímo z nádvoří zámku ve Versailles, a to za účasti velkého publika v čele s králem Ludvíkem XVI. a jeho ženou Marií Antoinettou. Účelem bylo především zjistit, jak se bude balon při letu chovat a jestli není vzduch ve vyšších hladinách jedovatý. Celá posádka po zhruba tříkilometrovém letu úspěšně přistála a Montgolfierovi se tak jali připravovat první let s lidským osazenstvem. K tomu účelu sestrojili obří balon s výškou 23 metrů a již 15. října provedli první zkoušku s letounem přivázaným na laně. 
 
Zkouška dopadla na výbornou a nic už tak nebránilo skutečnému pilotovanému letu s posádkou. Tu 21. listopadu 1783 utvořili vědec Jean-François Pilâtre de Rozier a šlechtic François Laurent d'Arlandes. Let startoval za doprovodu četného publika od zámečku Cháteau La Muette na okraji Paříže a výhledy z balonu se posádce dostaly z výšky takřka jednoho kilometru. Po 25 minutách letu přistál balón v necelých 10 km vzdálené vesničce Butte-aux-Cailles. Mimochodem, pařížským metrem tato trasa dnes zabere jen zhruba o 10 minut déle. Paliva bylo v letounu sice na asi čtyřikrát až pětkrát delší let, nicméně odlétávající uhlíky začali propalovat plášť balonu a Pilâtre jej nakonec musel dohašovat svým kabátem. Přesto byl tento let horkovzdušným balonem obrovským úspěchem a je považován za moment, kdy člověk dobyl nebe.
 
První let horkovzdušným balónem
 
První let horkovzdušným balónem si davy pozorovatelů nenechaly ujít
 
Několik zajímavostí na závěr:
 
  • Bratrům Montgolfierovým konkuroval s technologií vodíkového balonu fyzik a matematik Jacques Alexandre Charles. Jeho první balon odstartoval z míst, kde se dnes nachází Eiffelova věž, již 27. srpna, šlo však o malý letoun s nosností asi 9 kg. První let s posádkou se nicméně odehrál jen necelých čtrnáct dní po tom bratří Montgolfierových a překonal úctyhodných 36 kilometrů za 2 hodiny.
     
  • Král Ludvík XVI. podporoval aeronauty i proto, že se s létajícími balony počítalo při vojenském využití – například pro obléhání po vodě i zemi těžko přístupného Gibraltaru. Vzhledem ke špatné ovladatelnosti balonů ale tyto snahy skončily nezdarem.
     
  • Jako posádku prvního letu chtěl Ludvík XVI. původně vzhledem k rizikovosti využít na smrt odsouzené trestance. Výše zmíněné dvojici (Pilâtre a Laurent) se ale nakonec podařilo krále přesvědčit, aby umožnil první let vykonat jim.
 
A co vy, chtěli byste se také proletět Montgolfierou? Dobrodružství vzduchoplavby si s námi můžete vybrat z míst po celé republice!
 

Zpět na seznam článků

CHCETE PORADIT?

777 920 255


TIPY NA DÁRKY

Tipy na vánoční dárky
Dárky pro muže
Dárky pro ženy
Dárky pro zamilované
Dárky pro babičku/dědečka


DÁRKOVÝ POUKAZ OBDRŽÍTE DO 5 MINUT

Při objednání máte nožnost si zvolit zaslání dárkového poukazu emailem nebo poštou v krásné dárkové krabičce.

Sháníte dárek a nevíte, co přesně vybrat? Nevadí, využijte možnost darovat univerzální poukaz!


GARANCE 30 DNŮ NA VRÁCENÍ PENĚZ

garance vrácení peněz

Pokud nebudete se svým zážitkem spokojeni, garantujeme vám vrácení peněz.


PŘES 25 TISÍC SPOKOJENÝCH ZÁKAZNÍKŮ

Jsme největší portál na prodej leteckých zážitků v ČR. Máme přes 27 853 spokojených zákazníků.

Rádi byste se dozvěděli něco víc o tom, kdo jsme? Pak pokračujte ve čtení na stránce O nás!


ONLINE PLATBA KARTOU

platby kartou

ZAPLATIT MŮŽETE POUKÁZKAMI

poukázky logo Gallery Beta logo Benefity.cz

Nakupujte bezpečně online! U nás jednoduše vyberete zážitek, zaplatíte kartou a do 5 minut máte poukaz ve svém e-mailu. Vyřešeno!


Specialista na Letecké zážitky.cz

garance Garantujeme vaši 100% spokojenost

Pokud se rozhodnete zážitek vrátit do 30 dnů od zakoupení, vrátíme vám peníze. Více...

Buďte s námi v kontaktu:

Facebook logo Instagram logo LinkedIn logo

Napsali o nás

Impuls    MF Plus    Hospodářské noviny    Svět    Deník    E15    Aeroweb    Týden.cz   

© 2009-2024 Mavisys, s.r.o.